×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ بهمن - ۱۳۹۷  
true
true
عملکرد ضعیف در جذب نسل جوان به نمازجمعه/ برخورد سرد برخی از مسؤولان با مراسمات مذهبی

با توجه اهمیت مقوله نمازجمعه و لزوم حضور حداکثری مردم در این اجتماع مردمی میزگردی با این موضوع در دفتر خبرگزاری فارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز چهارمحال و بختیاری در گزارشی خبرگزاری فارس از شهرکرد با توجه به اهمیت مقوله نمازجمعه و لزوم حضور حداکثری مردم در این اجتماع مردمی بر آن شدیم که میزگردی با حضور مسؤولان برگزاری نمازجمعه، کارشناسان امر و مسؤولان رسانه به میزبانی دفتر خبرگزاری فارس برگزار کنیم و اهمیت و نقش تریبون نمازجمعه در جامعه، لزوم پیوند نسل سوم و چهارم انقلاب در این قرارگاه فرهنگی و نقش رسانه‌ها در تقویت این تریبون عبادی سیاسی را با یک نگاه کارشناسانه با حضور رئیس ستاد اقامه نماز چهارمحال و بختیاری، رئیس خانه مطبوعات استان، مسؤول امور زنان و خانواده ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان و مسؤول روابط عمومی ستاد نمازجمعه چهارمحال و بختیاری بررسی کنیم.

نمازجمعه یک پایگاه اخلاقی، سیاسی و اجتماعی است

حجت‌الاسلام محمد کریمی در ابتدا با مروری بر تاریخچه برگزاری نمازجمعه در صدر اسلام و در ایران، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین بحث‌هایی که در جامعه اسلامی و صدر اسلام آغاز شد، بحث نمازجمعه بود و می‌توان گفت نمازجمعه در واقع یک پایگاه اخلاقی، سیاسی و اجتماعی است و باتوجه به اهمیتی که این پایگاه در جامعه اسلامی دارد، متولیان فرهنگی در جامعه اسلامی وظیفه دارند این برنامه عبادی- سیاسی را به بهترین نحو برگزار کنند.

وی ادامه داد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به‌دلیل نبود فضای مناسب و شرایط حاکم بر کشور در برگزاری این مراسم باشکوه در یک برهه خاص خلل ایجاد شد و امام راحل در اولین فرصت این امر در کشور احیا شد و اولین نمازجمعه به امامت آیت‌الله طالقانی در دانشگاه تهران اقامه شد.

نوآوری و خلاقیت از راه‌های تشویق و ترغیب جوانان به مقوله نماز است

رئیس ستاد اقامه نماز چهارمحال و بختیاری با اشاره به نکاتی از آیات سوره جمعه، خاطرنشان کرد: وظیفه داریم تلاش کنیم تا هر آن چیزی که باعث محرومیت از حضور در این اجتماع عبادی- سیاسی می‌شود را انجام ندهیم و همچنین تلاش کنیم با تشویق، ترغیب، خلاقیت، نوآوری و تبلیغات مؤثر که از راه‌های جذب نماز است را دنبال کنیم.

کریمی با تأکید بر اینکه ترویج نماز در جامعه از راه‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی است، افزود: جذب حداکثری نوجوانان و جوانان از مهم‌ترین اهداف ما است و در این راه می‌توان از ظرفیت‌های فضای مجازی بهره کافی را برد و باید به این نکته توجه کرد که در اسلام بیش از ۲۰۰ حدیث در رابطه با اهمیت نمازجمعه وجود دارد که در ۴۰ حدیث صراحتاً به اهمیت و امر نمازجمعه اشاره شده است.

میثم محمودیان در ادامه این میزگرد در خصوص نقاط ضعف و قوت برگزاری نمازهای جمعه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: نمازجمعه یکی از مهم‌ترین موضوعات روز و دغدغه بسیاری از افراد جامعه نیز است که احادیث و روایات بسیاری درباره اهمیت این اجتماع عبادی- سیاسی در دین اسلام آمده است.

نمازجمعه‌های ابتدای انقلاب پرشورتر از زمان فعلی برگزار می‌شد

وی با تأکید بر اینکه نمازجمعه یکی از مصادیق وحدت‌بخش جمهوری اسلامی است، عنوان کرد: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از اطلاعاتی که نیاز بود در اختیار مردم قرار بگیرد، از تریبون نمازجمعه به مردم انتقال داده می‌شد و به همین علت بررسی نقاط ضعف و قوت این تریبون در شرایط فعلی اهمیت بسیاری دارد.

رئیس خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری در ادامه با مقایسه حضور مردم در نمازجمعه ابتدای انقلاب و شرایط کنونی، افزود: به‌طور حتم شاهد بودیم که در ابتدای پیروزی انقلاب نمازجمعه‌ها پرشورتر از زمان حال برگزار می‌شد و باتوجه به اینکه غریب به چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است در این مدت رسانه‌ها، صدا و سیما و ادارات در بحث تبلیغات محیطی نمازجمعه کوتاهی نکرده‌اند، اما این موضوعات باعث رشد حضور مردم در نمازجمعه‌ها نشد.

در بحث ترغیب مردم به نماز عبادی- سیاسی جمعه ضعیف عمل کردیم/ نسل جدید به‌دنبال آزادی‌های فردی است

محمودیان با بیان اینکه نمازجمعه یک فریضه دینی و سیاسی منتسب به جمهوری اسلامی است، گفت: باید قبول کنیم که در موضوع نمازجمعه و تقویت این تریبون عبادی- سیاسی ضعیف عمل کردیم و یک نگاه سازنده برای سوق دادن مردم به سمت این اجتماع که می‌توانست یکی از پایه‌های وحدت و انسجام در جامعه باشد، صورت نگرفته است.

وی با اشاره به شکاف نسلی موجود در جامعه فعلی، خاطرنشان کرد: ما با نسلی در ارتباط هستیم که نگاه متفاوتی نسبت به مسائل دینی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نسبت به نسل‌های گذشته دارد و همچنین این نسل قیود اجتماعی خاصی نسبت به مسائل ندارد و دنبال گسترش آزادی‌های فردی خود است.

رئیس خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: مشارکت دادن چنین نسلی در پدیده‌های اجتماعی مانند نمازجمعه بسیار دشوار است، اما غیرممکن نیست و نیاز است با این نسل با زبان خودشان صحبت کنیم و تئوری‌هایی جدید برای مواجه با این نسل ارائه دهیم.

اهمیت فرایض دینی برای نسل جدید به‌خوبی تبیین نشده است/ آگاهی مردم نسبت به زمان گذشته افزایش یافته است

محمودیان در ادامه با ارائه راهکار برای کاهش گسست بین نسلی در جامعه که در موضوعات مختلف خود را نشان می‌دهد، اذعان کرد: نتوانستیم اهمیت فرائض دینی را به‌خوبی برای این نسل تبیین کنیم و می‌طلبد یک نگاه واقع‌بینانه در حوزه‌های علمیه نسبت به این مسئله شکل بگیرد.

 وی ادامه داد: در گذشته جامعه روحانیت نسبت به سایر مردم جامعه به‌عنوان یک قشر تحصیل‌کرده محسوب می‌شد، اما امروز شاهد هستیم که در شهرها و روستاها اکثر مردم دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی هستند و این موضوع باعث بالارفتن آگاهی مردم نسبت به مسائل شده است.

مردم به‌دنبال شنیدن تحلیل‌های نو از تریبون‌های نمازجمعه هستند نه مطالب کلیشه‌ای

رئیس خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری با تأکید بر اینکه در زمان حاضر مردم مطالب تکراری و کلیشه‌ای را قبول نمی‌کنند، تصریح کرد: مردم به‌دنبال مطالب به‌روز و جدید از تریبون‌های نمازجمعه هستند و می‌طلبد که تحلیل‌های نو و جدید نسبت به مسائل روز کشور از طریق ائمه جمعه در نمازهای جمعه بیان شود و همچنین مسائل سیاسی استان با یک نگاه جدید به مردم در این تریبون منتقل شود.

نمازجمعه سنگر آمران به معروف و ناهیان از منکر است/ برخی از مسؤولان توجهی به تذکرات ائمه جمعه ندارند

مریم حبیبی در ادامه میزگرد در خصوص تأثیر تریبون نمازجمعه در کاهش منکرات جامعه و ترویج معروفات، اظهار کرد: حضور مردم در نمازجمعه از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است؛ نمازجمعه باید سنگری برای آمران به معروف و ناهیان از منکر در جامعه باشد و همچنین توجه به فرایض دینی و مشارکت مردم و مسؤولان در احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه می‌تواند موجب رفع ناهنجاری‌های اجتماعی در ابعاد مختلف شود.

وی با اشاره به نقش ائمه جمعه در احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، خاطرنشان کرد: ائمه جمعه در احیای این فرضیه از منظر کلامی و گفتاری بسیار موفق عمل کرده‌اند و ضعف‌های موجود در جامعه را مرتب به گوش مسؤولان می‌رسانند و نسبت به این امر مهم متذکر می‌شوند، اما شاهد هستیم که متأسفانه بسیاری از مسؤولان در پاسخ به این تذکرات و ارشادها به‌صورت شفاهی لبیک می‌گویند.

مسؤول امور زنان و خانواده ستاد امر به معروف و نهی از منکر چهارمحال و بختیاری در ادامه با اشاره به اهمیت و جایگاه تریبون عبادی- سیاسی نمازجمعه در دین مبین اسلام، افزود: آیات و روایات متعددی در این رابطه از معصومین بیان شده است و در قرآن کریم به صراحت مردم را برای شرکت در این فریضه الهی دعوت کرده است.

هدف‌گذاری انقلاب اسلامی به‌درستی در کشور مدیریت نشد/ سند ۲۰۳۰ نمونه بارز نفوذ فرهنگی در کشور بود

حبیبی نقش دستگاه‌های تعلیم و تربیت را در تقویت تربیون نمازجمعه تأثیرگذار عنوان کرد و گفت: باید قبول کنیم نتوانستیم هدف‌گذاری‌های انقلاب اسلامی را به‌خوبی مدیریت کنیم و همچنین در اشاعه فرهنگ دینی و انقلابی در جامعه موفق عمل کنیم و متأسفانه به فرموده مقام معظم رهبری نفوذ دشمن در بخش‌های مختلف جامعه و دستگاه فرهنگی به وضوح مشاهده می‌شود و نمونه آن اجرای سند ۲۰۳۰ در سطح مدارس بود که به دستور مقام رهبری جلوی اجرای آن گرفته شد.

وی با تأکید بر بازنگری در دستگاه‌های تعلیم و تربیت کشور، گفت: در ۲۲ بهمن شاهد میدان‌داری نسل سوم و چهارم انقلاب بودیم و باید تلاش کنیم کاستی‌ها و اشکالات موجود در نظام آموزش کشور را با یک برنامه‌ریزی دقیق فرهنگی و نظارت بر دستگاه‌های فرهنگی مرتفع کنیم.

مسؤول امور زنان و خانواده ستاد امر به معروف و نهی از منکر چهارمحال و بختیاری افزود: برنامه‌های تربیتی باید در قالب واحد درسی در سیستم آموزشی تدوین شود و همچنین از ظرفیت فضای مجازی و رسانه ملی برای ایجاد گفتمان‌سازی در اشاعه فرهنگ نماز و از بین بردن فاصله نسل جدید و گذشته بهره‌ برد.

جوانان در برنامه‌ریزی برگزاری نمازجمعه دخیل باشند/ لزوم استفاده از ائمه جمعه مجرب و مسلط به مسائل روز کشور، منطقه و جهان

حبیبی با تأکید بر اینکه همه مسؤولان و قشر جوان باید در برنامه‌ریزی برگزاری نمازجمعه دخیل باشند، گفت: جهت جذب حداکثری جوانان و نوجوانان به نمازجمعه باید نگاه برنامه‌ریزان نمازجمعه تغییر پیدا کند و شورای سیاست‌گذاری نمازجمعه باید از نظرات قشر متفکر جامعه برای تقویت این تریبون عبادی- سیاسی استفاده کند.

وی اضافه کرد: استفاده از ائمه جمعه مجرب و مسلط به مسائل روز کشور، منطقه و جهان لازم است و همچنین ائمه جماعات باید در کنار خود از مشاوران و نیروهای مبتکر و خلاق برای رسیدن به اهداف مدنظر استفاده کنند.

حجت‌الاسلام البرز رئیسی در خصوص میزان موفقیت قشر خاکستری به تریبون نمازجمعه که از تأکیدات مقام معظم رهبری نیز است، اظهار کرد: نمازجمعه یکی از یادگاری‌های ارزشمند اسلام است و در جمهوری اسلامی توسط امام راحل به‌عنوان یک الگوی ارزشی پس از پیروزی انقلاب اسلامی احیا شد.

لزوم ترغیب جوانان و نوجوانان به شرکت در نمازجمعه با برگزاری برنامه‌های فرهنگی در مساجد

وی ادامه داد: پیامبراکرم پس از تشکیل نظام حکومت اسلامی در مدینه در اولین اقدام مسجد بنا کرد و گروه‌های مختلف مردم فارغ از جناح با شنیدن صدای اذان به سمت مسجد حرکت می‌کردند و اولین نمازجمعه صدر اسلام به امامت پیامبراکرم (ص) در مسجد قبا برگزار شد.

مسؤول روابط عمومی ستاد نمازجمعه استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در رابطه با اهمیت نمازجمعه که فرمودند، نمازجمعه یک قرارگاه فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی است، خاطرنشان کرد: در دستورات اسلامی در رابطه با اهمیت اقامه نمازجمعه تأکیدات فراوانی وجود دارد و امامان جماعت در مساجد و خانواده‌ها وظیفه دارند با انجام کارهای تبلیغی و مسابقات ورزشی و هنری مردم و به‌ویژه جوانان و نوجوانان را به شرکت در نمازجمعه ترغیب کنند.

رئیسی بیان کرد: امامان جمعه وظیفه دارند مطالب روز کشور را برای افراد به زبان ساده، قابل فهم و باتوجه به ظرفیت افراد شرکت‌کننده در نمازجمعه بیان کنند و همچنین لازم است ائمه تذکرات لازم در رابطه با موضوعات کشور و منطقه خود را در این تریبون بیان کنند.

مطالبات مردمی از تریبون نمازجمعه بیان شود/ مسؤولان در نمازجمعه پاسخگو باشند نه شنونده

وی ادامه داد: مطالبات مردمی و مسائلی از جمله صرفه‌جویی در مصرف، امر به معروف، مناسبت‌های ملی و مذهبی، عدالت، معضلات و آسیب‌های اجتماعی، مالیات و مسائل مربوط به اصناف و بازاریان باید در تریبون نمازجمعه بیان شود و مسؤولان نیز باید در این اجتماع حضور داشته باشند و در مقام پاسخگویی حاضر شوند نه شنوده.

مسؤول روابط عمومی ستاد نمازجمعه استان چهارمحال و بختیاری در پایان گفت: مقام معظم رهبری در رابطه با اهمیت مسائل مطرح شده در تریبون عبادی- سیاسی نمازجمعه فرمودند فردی که به نمازجمعه می‌آید باید با قبل از حضور خود تفاوت داشته باشد و امام جمعه باید در تحقق این مهم با روشنگری تلاش کند.

سید حسین میرفروغی در این میزگرد با اشاره به نقش خواص در جامعه اظهار کرد: همیشه خواص جامعه در هدایت افکار عمومی و توده مردم و حتی رسانه‌ها نقش مهمی ایفا کرده‌اند؛ مرور حوادث تلخ و شیرین گذشته نشان می‌دهد که در مدیریت بحران‌ یا ایجاد بحران نقش خواص بی‌اثر نبوده است؛ برای مثال همین چند روز اخیر دو نفر از خواص سیاسی کشور که یا قبلا در راس دستگاه اجرایی قرار داشتند یا امروز خود در دولت تصمیم‌گیر هستند با بیان اظهارات نازیبایی افکار عمومی را به حاشیه بردند و برای کشور هزینه ایجاد کردند، و پس از آن این موضوع به افکار عمومی و رسانه‌ها کشیده شد.

وی ادامه داد: در مواردی مانند زلزله اخیر کرمانشاه هم عکس این موضوع اتفاق افتاد و ما دیدیم که نقش خواص و به اصطلاح سلبریتی‌ها چقدر و چگونه بود.

مدیرخبرگزاری فارس در چهارمحال و بختیاری ادامه داد: تبلیغات سوء دشمن علیه نماز جمعه نشان می‌دهد که این عبادت سیاسی الهی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شود و توانسته تا امروز موفق عمل کند و در بصیرت‌افزایی افراد جامعه اسلامی موثر باشد.

میرفروغی خاطرنشان کرد: نقش خواص جامعه و به خصوص مسؤولان در تقویت این جایگاه بر کسی پوشیده نیست و قطعا مسؤولان دستگاه‌های اجرایی و سایر ارگان‌ها می‌توانند با بسیج امکانات و استفاده بهینه از ظرفیت‌های تحت مدیریت‌شان این مراسم را تقویت کنند.

وی با انتقاد از برخورد سرد برخی از مسؤولان با مراسمات مهم مانند ۹ دی، راهپیمایی حجاب و عفاف بیان کرد: متاسفانه در بسیاری از شهرستان‌ها و شهرهای چهارمحال و بختیاری شاهد حضور کمرنگ مسؤولان در این مراسم هستیم؛ در حالی که اولین کاری که یک مسؤول می‌تواند برای حمایت خود از نماز جمعه داشته باشد حضور فیزیکی در این مراسم است که متاسفانه بسیاری از مدیران اجرایی رده بالا در شهرستان‌ها از این موضوع خودداری می‌کنند.

فعال رسانه‌ای با انتقاد از آمار بالای طلاق، نزاع خیابانی، دزدی، اعتیاد، رشوه‌گیری و … در استان چهارمحال و بختیاری توضیح داد: مسؤولان اولین راهی که برای مقابله با مفاسد اجتماعی و بزهکاری و … می‌توانند انجام دهند حمایت جانانه از مراسمات دینی و مذهبی است و بدون شک اگر صفوف نمازهای جماعت مساجد فشرده‌تر شوند، نمازهای جمعه فعال‌تر شوند، دعاهایی مانند ندبه و کمیل با جدیت بیشتری در جامعه برگزار شوند بدون شک تاثیرات معنوی و برکات آن تمام جامعه را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

میرفروغی با اشاره به اهمیت دعوت چهره‌به چهره توضیح داد: ما در بسیاری از نمازهای جمعه شاهد هستیم که تعداد افرادی که به نماز می‌آیند همیشه در بیشتر اوقات ثابت هستند و تغییری نمی‌کنند؛ حال آنکه اگر هر کسی که به نمازجمعه می‌رود خود را موظف کند هربار که مشرف می‌شود یک نفر را برای یک بار با خود همراه کند امروز قطعا در بسیاری از شهرها مشکل اصلی آن شهر نبود مصلی بزرگ برای برگزاری نماز جمعه بود.

فعال رسانه‌ای در پایان گفت: از تمام خبرنگاران، اصحاب رسانه و مدیران کانال‌ها در فضای مجازی درخواست دارم حداقل در هفته یکبار سوره جمعه را با ترجمه بخوانند؛ چون هیچ بیانی به زیبایی قرآن نمی‌تواند ارزش این عبادت مهم را تبیین کند و اگر اصحاب رسانه در فهم اهمیت و جایگاه نماز جمعه توجیه شدند بدون شک، مخاطبان خود را هم به اهمیت این موضوع هشدار می‌دهند.

true
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true