×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۴ خرداد - ۱۳۹۸  
true
true
آثار نماز در تحکیم بنیان خانواده

 نماز در تربیت اسلامی خانواده و تحقق سبک زندگی اسلامی نقش شگرف و محوري دارد. یکى از ویژگى هاى بارز انسان مسلمان انجام عبادت و برگزارى فریضه نمازاست.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز چهارمحال و بختیاری در گزارشی از پایگاه خبری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران عنوان شد: دل پایگاه نفس آدمی است و آنگاه که دل آرام گیرد، نفس انسان نیز اطمینان می‌یابد و اگر گویندگان ذکر الهی که دل‌هایی آرام و نفوسی مطمئن دارند،گردهم آیند وخانواده‌ای را شکل بخشند آن خانواده از آرامش برخوردار خواهد شد.

نماز در تربیت اسلامی خانواده و تحقق سبک زندگی اسلامی نقش شگرف و محوري دارد، یکى از ویژگى هاى بارز انسان مسلمان انجام عبادت و ادای فریضه نماز است.

پدر را وظیفه آن است که همسر و فرزندان خود را امر به نماز کند و قرآن مى فرماید: اهل خود را به برگزارى نماز امر کن.” لقمان حکیم نیز فرزند خویش را به نماز امر کرده و مى فرماید: فرزندم نماز را بپادار، پس پدر که متولى دعوت اعضاى خانواده به دیانت در معناى وسیع است، باید وظیفه امر به معروف را عهده دار شود و نماز یکى از مصادیق بارز امر به معروف است.

خواندن نماز در خانواده آثار و پیامدهاى فراوانى در بردارد که به برخى از آنها اشاره مى کنیم.

 ایجاد انسجام و همدلى

از جمله عواملى که خانواده را پایدار ساخته و حیات آن را استمرار مى بخشد وجود انسجام در آن است. پس هر اندازه همسویى در آن بیشتر باشد و همدلى در آن قوت گیرد،خانواده منسجم ترخواهد بود. براى تحقق انسجام، خوب است نماز به جماعت برگزار شود. نماز جماعت فاصله ها را در خانواده از بین مى برد و همه را در کنار یکدیگر قرار مى دهد.

تأمین بهداشت روانى خانواده

از دیگر امورى که نماز در خانواده به تحقق آن کمک مى کند، بهداشت جسمانى و روانى است. سلامت روانى بر جسم آدمى تأثیرگذار است و سلامت جسمانى زمینه ساز سلامت روانى است و گفته اند روح سالم در جسم سالم است. وقتى اعضاى خانواده اى در هر دو بعد جسم و روان از سلامت برخوردار باشند، فضاى خانواده نیز از سلامت برخوردار خواهد بود، چرا که نیازهاى اساسى روانى همچون نیاز به امنیت و محبت و نیاز به تعلق به جمع و عزت نفس و خودشکوفایى تأمین مى شود و در پرتو آنها، فضاى خانواده از سلامت و امنیت عاطفى برخوردار مى شود. این امر خود، جسم انسان ها را به سلامت نگاه مى دارد و نماز و عبادات به نحو مطلوب منشأ تأمین این نیاز و خواسته ها خواهد بود.

دست یافتن به تعالى و سعادت

زمانى که انسان به فضیلت عبادت خدا دست مى یابد و به شهوات خویش غلبه مى کند، سیر تعالى را طى کرده است و مهم تر از آن، این است که او در مقام سخن گفتن با ذاتى بى همتا قرار گرفته و خالق عالم به آدمى چنین اذن و اجازه اى داده است و عطاى چنین اذنى به انسان موجب اعتلاى اوست.

پس آن که بیشتر با خدا سخن گفته است و بخش بیشترى از عمر خود را با خداى تعالى سپری کرده و به ذکر او مشغول بوده، از تعالى بیشترى برخوردار و به امکان بهترى براى دست یافتن به سعادت دسترسى پیدا کرده است.

 افزایش اعتماد به نفس

نماز خواندن موجبات افزایش اعتماد به نفس را فراهم می‌آورد. زیرا وقتی آدمی با خدا سخن می‌گوید از او استعانت می‌جوید، «ایّاک نعبد و ایّاک نستعین؛ تنها تو را مي‌پرستيم و تنها از تو ياري ميجویيم»، در آن زمان انسان توان بیشتری را در خود احساس می‌کند که ناشی از تکیه به جایگاه مستحکم یعنی خدای متعال است و داشتن چنین نقطه اتکایی باعث افزایش اعتماد به نفس در فرد می شود. او در این حال خود را بسان قطره‌ای می‌داند که با دریا پیوند خورده است.

                  قطره دریاست اگر با دریا است     ور نه او قطره و دریا دریاست.

 کاهش فشارهای روانی

نماز موجب کاهش استرس‌ها می‌شود و فشارهای روحی را کم می‌کند. آنگاه که آدمی در برابر خالق متعال می‌ایستد و لب به نماز و دعا می‌گشاید و او را رحمن و رحیم خطاب می‌کند، امید به رأفت و رحمت در دلش موج می‌زند و آن‌گاه که اشک ندامت از چشمانش جاری می‌شود و دردهای خویش را با خدا باز می‌گوید، پالایش روانی انجام می‌شود و انسان خود را سبک‌تر از قبل می‌یابد چون به بندگی خدا تن می‌دهد، خاضعانه وجود خویش را به خدا می سپارد و خود را سبک بال و روح خویش را سبک بار می یابد. در آن حال خود را خالی از فشار بار بندگی غیر می‌کند. زیرا کمترین استرس و فشاری مانند استرس ناشی از بندگی غیر خدا آدمی را می‌آزارد و لذا آنگاه که شهادت می‌دهد که خدایی غیر از خدای یکتا نیست «اشهد ان لا اله الاّ اللّه»؛ احساس آرامش می‌کند.

پس در نماز اذکاری وجود دارد که بیان آنها و بازگو کردن آن کلمات ارزشمند که آدمی بر نفس خود تلقین می‌کند به او آرامش می‌بخشد و بهداشت روانی او را تامین می‌نماید و افراد فاقد استرس‌های روانی در خانواده و در برخورد با دیگران فشار و دشواری کمتری را حس می کنند و خانواده نیز از فضایی آرام و کم استرس برخوردار می‌شود.

درمان و یا کاهش افسردگی

آن کس که خوب و نیکو نماز می‌گزارد، کمتر دچار افسردگی می‌شود. فردی که به افسردگی مبتلا شده است نیز می‌تواند با استعانت از نماز، میزان افسردگی خود را کاهش دهد.

بیان چنین اثری برای نماز به معنای آن نیست که افراد افسرده جهت درمان نیازی به روان‌شناس و یا روان پزشک ندارند، بلکه در حین بهره گرفتن از روش‌های روان درمانی از نماز و عبادت نیز می‌توانند برای کاهش و یا درمان افسردگی خود بهره بگیرند. پژوهش‌های انجام شده نیز حکایت از صحت این ادعا دارد.

از مطالب گفته‌ شده می‌توان نتیجه گرفت که نماز در اسلام از اهمیت والایی برخوردار است؛ تأکید هشتاد آیه‌ قرآن بر نماز، دلالت بر جایگاه و ارزش والای این فرضیه‌ الهی دارد.

نماز بازدارنده از زشتی‌ها و پناهگاه و یاری‌دهنده‌ مؤمنان و خروج از تسلط شیطان است. شرط قبولی تمام اعمال و کردار انسان نماز است. حال این نماز در خانواده نیز تأثیرات بسیار عمیق و کارسازی ایفا می‌کند چرا که خانواده‌های اهل نماز و مسجد از هرگونه اعمال ناشایست و خلاف دستورات اسلام مبرا هستند و بنیان خانواده‌شان محکم و استوار است. پس:

                       بشتاب و وسبق گیر که در راه وصال        پرواز افق های رهایی است نماز

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true